Çağrı Merkezi: +90 (212) 340 2 555

Oto (Araba) Klima Fanı

Klima Fanı

Klima fanı, rüzgâr veya hava hareketi oluşturmak için bir elektrik motoru kullanan bir cihazdır. Klima fanının temel amacı bir binayı soğutmaktır. Klima fanı elektrikle çalışır, ancak gazla da çalıştırılabilirler. İnsanları serin tutmak ve enerji tüketimini azaltmak için hem konut hem de ticari binalarda kullanılırlar. Geçen yüzyılda birçok hayat kurtaran kullanışlı bir cihazdır.

Klima fanı kategorisi, iç mekanlarda serinlik ve konfor sağlamak amacıyla kullanılan önemli bir bileşeni içermektedir. Bu kategori, etkili hava dolaşımıyla serinlik hissinizi artırarak sıcak havalarda rahat bir ortam yaratmanızı sağlar. Yüksek performanslı klima fanları ile odalarınızdaki havayı hızlı ve etkili bir şekilde dolaştırabilir, ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.

Klima Fanı Ne İşe Yarar?

Bir klima fanı, bir AC ünitesinin harici soğutma bobinlerine paralel olarak çalışan kanal sistemini kullanır. Bu tür bir sistem, yeterli hava akışı kapasitesine sahip bir AC ünitesine bağlandığında güçlü rüzgârlar üretebilir. Bu kurulum, büyük miktarda havayı HVAC kanalları veya plenumlar gibi kapalı kanallardan yüksek hızda hareket ettirerek geniş alanları etkili bir şekilde soğutabilir.

Klima Fanı Önemi Nedir?

Güçlü bir elektrik motoru, bir şaft veya yatak (eksantrik) aracılığıyla doğrudan ona bağlı bir kayış tahrik sistemi aracılığıyla bir AC ünitesinin fanına güç sağlar. Bir DC güç kaynağı, bu sistemin elektrik motorunu, harici AC soğutma bobinlerine güç sağlayan iletken fırçalar aracılığıyla çalıştırır. Klima fanı birçok alanda kullanılır.

Ek olarak, modern evlerde kullanılan, zeminde duran üniteler veya doğrudan hava soğutma sistemli (DACS) mini split sistemler gibi harici soğutma serpantinleri olmayan başka tipte AC üniteleri de vardır. AC ünitesi boyutunun dışında, uygulamasına bağlı olarak harici bir soğutma sisteminin kurulabileceği birçok yol vardır; örneğin, konut ve ticari ortam ayarları vb. sayılabilir.